Suuhügieeni võtted

KÕIK HAMBAPESUST

Hambaid peab pesema kaks korda päevas – hommikul ja õhtul. Pesta tuleks vähemalt kaks minutit järjest, et kõik hambapinnad saaksid korralikult puhtaks.

Kaks minutit on nii laste kui ka täiskasvanute jaoks pikk aeg. Hambapesu aega võiks kontrollida, kasutades nutitelefoni rakendusi, spetsiaalset liivakella või elektrilist hambaharja, mis annab märku, kui kaks minutit on täis.

Kuna hambahari hammaste vahelt puhastama ei ulatu, on hammaste kontaktpindade puhastamiseks ja igemete põletikuvabana hoidmiseks vaja kasutada vähemalt kord päevas hambaniiti.

Ideaalne oleks, kui hommikul saaks hambaid pesta u. 30 minutit pärast hommikusööki ehk siis, kui suurem happerünnak on läbi. Kui oodata ei saa, siis kehtib põhimõte: peaasi et pestud saab, olgu siis enne või pärast hommikusööki.

Pärast õhtust hambapesu ei tohi enam midagi süüa, juua tohib ainult vett.

Hambapasta valikul võiks eelistada fluoriide sisaldavaid tooteid, mis aitavad vältida hambaaukude teket. Uuringud on näidanud, et fluoriidid tugevdavad hambavaapa, muutes selle happerünnakule vähem vastuvõtlikuks.

Hambapesu lõpetuseks soovitatakse üleliigne hambapastavaht suust ainult välja sülitada ning mitte loputada suud veega. Nii jääb hambapasta pikemaks ajaks suhu toimima ja fluoriidide kasutegur on maksimaalne.

Pea meeles!

Väga oluline on hambapastat õigesti doseerida:

  • Alla kolmeaastaste laste puhul on soovitav hambapastat harjale määrida ainult õhuke kiht (umbes 0,1 ml) ehk harjased ainult õrnalt kokku määrida.
  • Üle kolme aasta vanustele lastele, kooliealistele lastele ja täiskasvanutele on piisav herneterasuurune (umbes 0,25 ml) ehk lapse väikese sõrme küüne suurune kogus pastat.

Hambahari vali pehmete harjastega (märgistusega soft). Pehmed harjased ei kahjusta igemeid ega hambapinda, need on painduvamad ja ulatuvad ka raskesti ligipääsetavatesse kohtadesse. Laste hammaste pesemiseks sobib nii tavaline kui ka elektriline hambahari.

Hambaharja on mõistlik vahetada iga kolme kuu tagant. Uus hambahari eemaldab hambakattu paremini kui juba kulunud vana. Harjaste tipust kaduma hakkav värv või kõverdunud harjased näitavad, et hambahari on vana ja tuleb välja vahetada.

KAITSE OMA HAMBAID JÄLGIDES NEID HAMBAPESU NÕUANDEID:

  1. Kasuta pehmet hambaharja. Kõvad hambaharjad võivad kahjustada teie hambaid ja igemeid.
  2. Hambapesuks vajalik hambapasta kogus on kõigest hernetera suurune.
  3. Selleks, et soovituslik hasmbapesule kuluv aeg lõbusamalt mööduks, pane taustaks mängima 2-minutiline muusikapala.
  4. Hoia hambaharja 45-kraadise nurga all, et harjased ulatuksid ka igemeid puhastama.
  5. Pese õrnalt ringjate liigutustega. Kui sul on elektriline hambahari, siis hoia hambaharja iga hamba peal 3 sekundit paigal.
  6. Pese puhtaks kõik 6 sektorit: seesmised-, välimised- ja mälumispinnad nii üla- kui alalõuas.
  7. Ära unusta pesta esimeste hammaste sisemist ehk suulaepoolset pinda.
  8. Vajadusel pese ka keelt, et vähendada bakterite hulka suus.
  9. Sülita hambapasta välja aga ära loputa, et hambapasta toime saaks suus kauem mõjuda.
  10. Alusta otsast peale! Pese hambaid iga päev 2 korda päevas ja kasuta hambaniiti vähemalt kord päevas. Külasta hambaarsti kord aastas, et ennetada probleeme ja muretult naeratada!

KAITSE OMA HAMBAID JÄLGIDES NEID HAMBANIIDI KASUTAMISE NÕUANDEID:

  1. Hammaste niiditamiseks on erinevaid abivahendeid. Proovi ja leia enda jaoks parim(ad).
  2. Selleks, et hambapasta saaks paremini jõuda kõikidesse vahedesse ja nurkadesse, kasuta hambaniiti enne hammaste pesu.
  3. Hambaniidi kasutamiseks võta 30-40 cm hambaniiti, keri osa niidist oma sõrmede ümber nii, et oleks mugav niiti kasutada. Vabad sõrmed aitavad niiti õigesse kohta suunata.
  4. Püüa igas hambavahes puhast hambaniiti kasutada.
  5. Liiguta niiti aeglaselt edasi-tagasi mööda hambavahet igemevao poole. Ära tõmba niiti jõuga igeme vastu. Väga oluline on puhastada kõik igemevaod ehk vaod hamba ja igeme vahel.
  6. Kohtades, kus ige näeb välja nagu kolmnurk, on vaja puhastada mõlemad kolmnurga küljed.
  7. Ära ehmata, kui ige hakkab niiditades veritsema. Kui kasutad hambaniiti regulaarselt, taandub see 1-2 nädalaga.
  8. Ka laste hammaste vahesid tuleb hambaniidiga puhastada, kuid selleks on vaja täiskasvanu abi.
  9. Hambapesuga saab puhtaks ainult 60% hammaste pindadest. Hambaniidiga saab puhtaks ülejäänud 40%.
  10. Pea meeles – pese hambaid iga päev 2 korda päevas ja kasuta hambaniiti vähemalt 1 kord päevas.

Allikas www.suukool.ee